You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
VČASNÉ ROZPOZNÁNÍ CELIAKIE

Gluten Sensor

Gluten Sensor přináší informace o tom, zda existuje zvýšené riziko nesnášenlivosti lepku v důsledku genetické vady.

Lepek způsobuje problémy stále více lidem

Pojem lepek označuje směs určitých proteinů obsažených v některých obilovinách. Takzvaná nesnášenlivost lepku (celiakie) je široce rozšířená nesnášenlivost potravin, která v západních zemích postihuje přibližně jedno procento populace.

Pokud pacient trpí přecitlivělostí na složky lepku, projevuje se tato skutečnost zejména trávicími obtížemi, jako je průjem, nadýmání a bolest žaludku.

Genetické vady zvyšují riziko nesnášenlivosti lepku

Ve většině případů jsou za rozvoj nesnášenlivosti lepku odpovědné dvě konkrétní genetické vady. Ty vedou k tomu, že imunitní systém klasifikuje lepek ve střevě jako nebezpečí a bojuje proti němu podobně jako proti bakteriální infekci.

To vede k chronickému zánětu, který z dlouhodobého hlediska způsobuje řadu dalších obtíží a dokonce zvyšuje riziko rakoviny střev, pokud strava není upravena. Pokud existuje podezření na nesnášenlivost lepku, je proto vhodná genetická analýza.

Jak náš Gluten Sensor funguje

V rámci Gluten Sensor naše laboratoř prozkoumá zaslaný vzorek. Hodnoceny jsou dvě genetické variace, které mohou být odpovědné za rozvoj nesnášenlivosti lepku.

Na základě výsledků testu můžeme vyhodnotit, jaké je riziko nesnášenlivosti lepku a zda by pacient měl odpovídajícím způsobem upravit své stravování.

Po úspěšném provedení analýzy vzorku připravíme písemné vyhodnocení s výsledky a doporučeními, jak včas zakročit proti možným obtížím.

Díky tomu Gluten Sensor umožňuje účinné včasné rozpoznání a prevenci, takže je možné se zdravotním problémům spojeným s celiakií vyhnout.

Gluten Sensor v kostce:

  • Analýza dvou relevantních genetických variací
  • Vyhodnocení individuálního rizika nesnášenlivosti lepku
  • Spolehlivé provedení testu v naší laboratoři
  • Písemná zpráva s výsledky zkoumání
  • Konkrétní výživová doporučení na základě výsledků testu

Chcete se dozvědět více informací o genetice?

Tento moderní vědní obor využívá nejnovější znalosti k lepšímu pochopení našeho vlastního těla. Přečtěte si zajímavosti a články, které jsme pro vás připravili.

O genetice